Кошик
Порохи та капсулі

Як у процесі стрільби, так і після неї важливо розуміти не тільки будову своєї зброї, а й будову її боєприпасів.

Для процесу горіння необхідний оксиген. Тому основа пороху має складатися із речовини, що містить у своїх молекулах оксиген, здатний до вивільнення при впливі певних чинників. Порохи можуть бути одно-, дво- та багатоосновними. Стандартні порохи як в радянських, так і в набоях НАТО є двоосновними. Більшість маси складає нітроцелюлоза, допоміжною основою є нітрогліцерин. Друга основа грає 2 ролі: допомагає змінити кисневий баланс та є сенсибілізатором (підвищує чутливість до ініціювання). Зазвичай вміст основ складає до 98 % від загального складу, решта - добавки.

Кисневий баланс (КБ) - відношення кількості кисню в молекулі до кількості, потрібної для повного згорання вибухівки. Якщо КБ негативний, то речовина не здатна згоріти повністю. До таких речовин відноситься і нітроцелюлоза. У нітрогліцерину, в свою чергу, КБ є позитивним, тобто він здатен доокиснити залишки нітроцелюлози.

У складі пороху використовуються такі класи добавок:

Стабілізатори. Нітросполуки (основи) мають схильність до розкладу в присутності навіть слідів вологи з утворенням оксидів азоту, які прискорюють подальший деградацію компонентів пороху. Стабілізатори поглинають продукти розкладу, продовжуючи час життя пороху. Поширеними стабілізаторами є централіти та похідні дифеніламіну. Флегматизатори. Речовини, що стабілізують горіння пороху. Для цього застосовують полімери, динітротолуол, камфору тощо.

Протиспалахові. Солі лужних металів при пострілі поглинають певну частину світлової та теплової енергії спалаху, перевипромінюючи їх в іншому діапазоні, а також пригнічують горіння порохових газів на виході зі ствола. Це робить постріл менш помітним з великих дистанцій, але суттєво підвищує корозійну активність продуктів стрільби. Технічні добавки. Розчинники, пластифікатори, селітра та інші добавки можуть бути присутні в поросі. Це залишки процесу виробництва, що допомагали при формуванні гранул та гомогенізації суміші, скріплюючі речовини, антистатичні агенти, лаки тощо. Мають мінімальний вплив на енергетичні характеристики пороху.

Бездимний порох має дуже слабку здатність до займання під дією зовнішніх факторів. Тому в патронах присутній капсуль - невелика кількість вибухового складу, що детонує при ударі бойка і при цьому запалює порох у патроні.

Основні складові капсулів наступні:

  1. ініціююча вибухова речовина - вибухівка, що детонує при ударі бойка;

  2. паливно-окиснювальні композиції - підпалюють порох у патрон, їх горіння запускається детонацією ініціатора;

  3. технічні добавки - аналогічні до таких добавок у порохах.

Радянські капсулі виробництва до 80-х років використовують як основу фульмінат ртуті, також відому як гримуча ртуть. При детонації вона утворює аерозоль оксиду ртуті, який викликає корозію та є токсичним при вдиханні. Тому постійна стрільба застарілими боєприпасами потенційно небезпечна для стрілка.

Новіші радянські та західні капсулі часів Холодної війни використовують як ініціатор стифнат свинцю. Оксид свинцю, що утворюється, не корозійний, але токсичний.

У капсулі сучасних патронів входять органічні ініціатори (напр. тетразен) із добавками пікрату свинцю, вони найбільш стабільні та безпечні у всіх аспектах.

У радянських методичних вказівниках термін зберігання патронів для стрілецької зброї вказаний як 25-35 років. Після цього часу патрон вже не відповідає заявленим експлуатаційним характеристикам. На практиці це означає, що такі патрони мають меншу дальність стрільби, на них потрібно окремо пристрілюватись, та стрільба ними потребує більш частої чистки зброї.

Капсулі, випущені після 80-х дергадують набагато слабше за порох, тому їх можна вважати умовно стабільними. А от капсулі на основі гримучої ртуті з часом дегдадують, втрачаючи здатність до детонації, що викликає осічки.

Як висновок, можна сказати, що стрільба старими набоями будь-якого походження буде призводити до швидшого забруднення зброї та вимагатиме частішого догляду і регулярної пристрілки. Оскільки використання старого БК є повсюдним, радимо звертати увагу на вигляд патронів та дату випуску. Навіть якщо патрон виглядає ідеально, не забувайте про своєчасну чистку зброї.

Хай стрільба йде як по маслу!